"20η ΑΝΑΒΑΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗΣ" 2012

 

2oanavasiΜε μεγάλη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία διεξήχθη στη Λάρισα  η “20η Ανάβαση Ανατολής”, ένας αγώνας θεσμός τα τελευταία 20 χρόνια, από τον Ποδηλατικό Αθλητικό Σύλλογο ΠΗΝΕΙΟ, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας και με την συνεργασία του Πολιτιστικού Συλλόγου Ανατολής.
 Στον αγώνα συμμετείχαν 90 αθλητές από όλη την Ελλάδα στις κατηγορίες  παίδων, εφήβων,ανδρών, γυναικών, Master 30+, Master 40+, Master 50+, OPEN έως 30, OPEN 40+, OPEN 50+ σε έναν αγώνα ανάβασης 18 χιλιομέτρων με συνεχής ανηφόρες και ιδιαίτερα  έντονα κόντρα τον άνεμο.
      O Ποδηλατικός Α.Σ. Πηνειός συμμετείχε στον αγώνα με 14 αθλητές και αθλήτριες.
 Μετά το τέλος του αγώνα ο Π.Α.Σ. Πηνειός  και το κατάστημα Δαλαβίκας bikes προσέφεραν το γεύμα στους αθλητές και συνοδούς και παράγοντες  ενώ  ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανατολής « Ιωάννης ο Πρόδρομος» προσέφερε τα έπαθλα του αγώνα.
    Ο Ποδηλατικός  Αθλητικός Σύλλογος ΠΗΝΕΙΟΣ ευχαριστεί  θερμά τον  συνδιοργανωτή Πολιτιστικό Σύλλογο Ανατολής «Ιωάννης ο Πρόδρομος» για την ευγενική προσφορά κύπελλα, μετάλλια και διπλώματα αθλητών, το Αστυνομικό Τμήμα Αγιάς, τη γιατρό του αγώνα κα Βάσω Αυγέρη, το χορηγό κατάστημα  ποδηλάτων «Δαλαβίκας bikes», καθώς και όσους βοήθησαν στη άψογη διεξαγωγή του αγώνα.
 Να επισημάνουμε ότι φέτος  για πρώτη φορά απουσίαζε από την διοργάνωση του αγώνα ο  Δήμος Αγιάς αφού δεν μερίμνησε  να καλύψει το  μικρού κόστους γεύμα των  αθλητών και παραγόντων σε αντίθεση με ότι έκανε όλες τις προηγούμενες φορές στα 19 χρόνια της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Κατηγορία Παίδων 9 χλμ
1ος Λουτζίδης Ανδρέας                           Β.Α.Ο                 24:44'
2ος Σούλιος Ζήσης                         Π.Α.Σ Ασκληπιός        24:44'    
3ος Ρακιτζόπουλος Θεόδωρος       Π.Ο. Βέλος                 24:45'
4ος Κλόκας Στέφανος                     Π.Ο. Βόλος                24:47'
5ος Ζέγκλης Νίκος                          Π.Σ.  ΚρόνοςΝίκαιας  25:10'
6ος Μαρκογιαννάκης Εμμανουήλ   Π.Ο. Βόλος                25:19'
7ος Ελευθεριάδης Χάρης                Π.Ο. Βέλος                26:57'


Κατηγορία Εφήβων
1ος Δοξαράς Βαγγέλης                Π.Γ.Σ Λάρισας                   47:52'
2ος Ζουναρέλης Νίκος                 Π.Ο. Βόλος                       51:20'
3ος Πέτρου Βαγγέλης                  Π.Γ.Σ Λάρισας                   53:15'
4ος Γεωργιάδης Πέτρος               Π.Ο. Βέλος                       56:37'
5ος Ζήσης Δημήτριος                   Π.Ο. Βόλος                     1:05:43'
6ος Κεφαλάς Αριστοδήμος           Ποδηλατόδρομος           1:06:05'
7ος Λαζαρίδης Λεωνίδας              Π.Ο.Βέλος                      1:06:57'


Κατηγορία Ανδρών:
1ος Αντωνιάδης Δημήτριος            Μαχητές Πεύκων          45:40'
2ος Χαλκιόπουλος Παύλος            Π.Ο. Πατρών                47:20'
3ος Καννελόπουλος  Σταύρος       Π.Ο. Πατρών                47:25'
4ος Τσοπούρογλου Βασίλης         Π.Γ.Σ.Λάρισας               47:35'
5ος Ιορδανίδης Αλέξανδρος          Μαχητές Πεύκων     47:52'
6ος Τσιούφης Μιχαήλ                    Π.Ο Πατρών            53:08'
7ος Παγανός Κώστας                   Π.Α.Σ. Πηνειός         53:10'
8ος Κακλαμάνος Μιχαήλ                 Α.Ε.Κ                      53:49'
9ος Μηλίδης Μιχαήλ                      Π.Ο.Βέλος               55:21'
10ος Παππάς Αριστείδης              Π.Α.Σ. Ασκληπιός    56:27'
11ος Γιαννίκης Κώστας                 Π.Γ.Σ.Λάρισας          56:33'
12ος Κουρμπέτης Δημήτριος        Π.Ο.Βέλος                56:57'
13ος Παγανός Ευάγγελος             Π.Α.Σ.Πηνειός          57:32'
14ος Κακαές Βάιος                        Π.Α.Σ. Πηνειός      1:01:32'
15ος Διομήδης Παναγιώτης          Π.Γ.Σ.Λάρισας        1:02:54'
16ος Παπαντωνίου Κώστας         Π.Α.Σ Πηνειός         1:06:08'
17ος Δοξαράς Γιώργος                 Π.Γ.Σ. Λάρισας        1:28:59'
18ος Τσιαγγάλης Φώτης               Π.Α.Σ. Πηνειός        1:29:30'

Κατηγορία Γυναικών
1η Τσεσμετζίδου -Δέσποινα        Π.Α.Σ.Πηνειός          1:03:35'

Κατηγορία Μάστερ 30+   
1ος Μπόλης Ηλίας                       Αίολος                         51:20'
2ος Φραμπίτσης Κων/νος            Π.Ο.Πατρών               53:15'
3ος Φωκάς Γιώργος                     Παναθηναϊκός            55:38'
4ος Μιχαλόπουλος Μάριος          Π.Α.Σ Πηνειός             57:11'
5ος Νυξούδης Συμεών                 Π.Ο Βέλος               1:10:11'
6ος Πολύζος Ηρακλής                  Π.Α.Σ. Πηνειός         1:10:57'
7ος Ζησόπουλος Λάμπρος          Π.Α.Σ. Πηνειός         1:15:30'
8ος Διβάνης Ευάγγελος               Π.Α.Σ Ασκληπιός      1:21:25'
9oς Δασκάλου Δανιήλ                  Π.Α.Σ Πηνειός            1:27:43

Κατηγορία Μάστερ 40+
1ος Πασχαλόπουλος Πασχάλης    Π.Ο. Βόλος               58:38'
2ος Γκότσης Ανδρέας                    Π.Ο. Πατρών            59:38'
3ος Γεωργιάδης Κων/νος              Π.Ο. Βέλος             1:03:32'
4ος Καραγεώργος Αθανάσιος       Π.Ο.Βόλος              1:08:15'
5ος Αντωνούλας Βασίλης              Π.Α.Σ.Ασκληπιός    1:10:24'
6ος Βέλγιος Λεωνίδας                   Θησέας                   1:12:56'

Κατηγορία Μάστερ 50+
1ος Sixsmith Philip                      Χίλια Δέντρα                   53:56'
2ος Αντωνιάδης Γιώργος          Α.Σ.Μαχητές Πεύκων     1:11:35'
3ος Λιχούνας Μιχαήλ                 Χίλια Δέντρα                 1:17:30'
4ος Κακαές Φώτης                    Π.Α.Σ.Πηνειός               1:30:22'

Κατηγορία ΟΡΕΝ έως 39
1ος Justin Rice                                 53:08'
2ος Levi Straus                                58:25'
3ος Βακουφτσής Παναγιώτης          58:38'
4ος Δεκηδημητρίου Χρήστος           59:38'
5ος Taylor Peterson                       1:01:25'
6ος Δέλλιος Χρήστος                     1:01:29'
7ος Μπήτος Γιάννης                      1:01:34'
8ος Μπαλκουρανίδης Δημήτριος   1:02:56'
9ος Mattlen Milano                        1:02:58'
10ος Μαραμής Αθανάσιος             1:03:17'
11ος Κακαλόπουλος Δημήτρης      1:05:10'
12ος Φοροτζίδης Χρήστος             1:08:51'
13ος Τσέλης Χρήστος                    1:18:55'
14ος Σπυρόπουλος  Συμεών         1:18:58'
15ος Τρυφωνίδης Κώστας             1:24:45'
16ος Αναστασίου Αναστάσιος        1:28:59'

Κατηγορία  ΟΡΕΝ 40-49
1ος Joe Allen                                    54:13'
2ος Μαρινόπουλος Βασίλης           1:22:56'
3ος Λαζαρίδης Παύλος                   1:19:54'
4ος Μπέκκας Ρίζας                         1:19:55'
5ος Κακαέ Αθηνά                            1:30:22'

Κατηγορία ΟΡΕΝ 50+
1ος Καρτσιμάς Απόστολος              1:07:31'
2ος Ασβεστόπουλος Γρηγόρης       1:08:51'
3ος Κυζιρίδης Γρηγόρης                  1:10:57'

Σελίδα 7 από 7